Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Poradnik
Bezpieczeństwo Twojego komputera

Jak zabezpieczyć swój komputer osobisty przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym. Polityka prywatności (kodowania, szyfrowania i anonimowości) jest częścią bezpieczeństwa, która jest jednak na tyle szerokim zagadnienie, że należy je rozpatrywać częściowo. 

1. Ochrona systemu operacyjnego 

 • Przede wszystkim, należy posiadać kopię zapasową danych, która powinna być przechowywana w taki sposób, aby pojedyncza awaria nie zniszczyła obu kopii. Można umieszczać kopię zapasową gdzieś w oddzielnym pomieszczeniu. Najlepiej w wodoodpornym i ognioodpornym pojemniku. Dla bardzo ważnych i kluczowych danych, warto ich kopie przetrzymywać oddzielnym budynku. 
 • Upewnij się że system operacyjny jest regularnie aktualizowany, a jego aktualizacje obejmują także aktualizacje zabezpieczeń i oprogramowania wbudowanego. 
 • Twórz silne hasła dla koncie użytkownika, routera itp. Hakerzy mogą stosować ataki słownikowe lub brute force. 
2. Ochrona antywirusowa i malware 
 • Zainstaluj dobry program antywirusowy. Taki program powinien oferować skanowanie w czasie rzeczywistym, dostęp on-line lub na żądanie. Wybierz tylko jeden (nie instaluj dwóch programów antywirusowych naraz). Staraj się często aktualizować bazę wirusów. 
 • Aby zwalczyć programy szpiegujące zainstaluj na swoim komputerze takie oprogramowanie jak "Spybot Search and Destroy", "HijackThis", lub "Ad-aware". Podobnie jak w przypadku wirusów, skanuj swój komputer regularnie w poszukiwaniu malware. 
3. Szyfrowanie 
 • Szyfruj dane przetrzymywane na komputerze przy użyciu np programu FreeOTFE-ten, który działa na wszystkich dyskach, a nie tylko nośnikach USB 
4. Ochrona sieci
 • Zainstaluj firewall (zaporę ogniową). Darmowe i dobre programy to "ZoneAlarm" lub "Comodo Firewall". Jeśli używasz routera, zapewnia on dodatkową warstwę ochrony, działając w charakterze zapory sprzętowej. 
 • Wykonaj testy penetracyjne. Zacznij od ping, a następnie uruchom proste skanowanie nmap. "Backtrack Linux" może być tutaj użyteczne. 
 • Zamknij wszystkie porty. Hakerzy wykorzystują skanowanie portów (Ubuntu Linux posiada wszystkie porty zamknięte domyślnie). 
 • Rozważ uruchomienie oprogramowania do wykrywania włamań (HIDS), takie jak "OSSEC", "tripwire" lub "rkhunter". 
 • Wybierz przeglądarkę internetową która jest bezpieczna i nie posiada usterek (Opera, Safari). Większość malware dostaje się do komputera za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wyłącz wykonywanie skryptów lokalnych w przeglądarce. 
 • Wyłącz i wyczyść wszystkie hasła które masz zapisane w komputerze. Szczególnie w przeglądarce internetowej. Wszelkiego rodzaju spyware jest w pełni świadome miejsca, formatu metody szyfrowania itp. zapisanych haseł, i zazwyczaj wykrada te dane jako pierwsze. Pamiętaj, że hasła systemu Windows w żaden sposób nie chronią Cię przed tym. 
 • Nie zostawiaj e-maila, którego treścią są informacje o szczegółach Twojego konta (login, hasło, host). Zapisz te informacje gdzieś w bezpiecznym miejscu i usuń e-mail. Najlepiej umieść te dane na zewnętrznym dysku.
 • Jeśli ściągasz oprogramowanie z internetu, rób to ze sprawdzonych źródeł, na przykład ze stron producentów lub softpedia, download, Snapfiles, Tucows, Fileplanet, BetaNews, sourceforge. Jeśli używasz systemu Linux możesz skorzystać z repozytoriów Twojego systemu. 
5. Zabezpieczenia fizyczne 
 • Nie zapomnij ochronie fizycznej, takiej jak ustawienie hasła do BIOS uniemożliwiające dostęp do komputera lub urządzeń wymiennych (USB, napęd CD itp.).  
6. Kopiowanie danych na zewnętrzny nośnik.
 • Zaopatrz się w zewnętrzny nośnik danych (np. dysk USB) dla najbardziej newralgicznych danych.
 • Szyfruj wszystko co zapiszesz na tym nośniku (np TruCrypt). 
 • Traktuj zewnętrzny napęd w taki sam sposób jak dysk wewnętrzny. Stwórz jego kopię zapasową na dysku CD. Zachowaj tę kopię w bardzo bezpiecznym miejscu, takim jak np. sejf. Jeśli przydarzy się pożar domu, przynajmniej masz jeszcze kopię najważniejszych danych. 
 • Fizycznie odłącz komputer od sieci. Jeśli posiadasz połączenie bezprzewodowe, należy odłączyć lub wyłączyć kartę sieciową lub odłączyć router, (zakładając, że jesteś jego właścicielem). 
 • Przenieś pliki na zewnętrzny dysk. Następnie upewnij się, że oryginalne pliki nie istnieją na dysku twardym komputera. 
 • Znajdź oprogramowanie, które bezpiecznie usunie pliki i historię z dysku w wygodny i automatyczny sposób. 
Warto dodać do kopii zapasowej kilka podstawowych narzędzi do odzyskiwania systemu, najlepiej w postaci plików instalacyjnych lub linku do miejsca w którym można znaleźć odpowiedni program. 
Gdy nie korzystasz z danych o których mowa, umieść je gdzieś w bezpiecznym miejscu daleko od komputera.


data publikacji: 2012-10-15 09:46:44
Zobacz także:

Oddzielne wersje strony internetowej kontra technologia RWD
Przyśpieszenie działania komputera
Reklama internetowa
Jak rozpocząć sprzedaż online
Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Tani hosting

Tylko 60 PLN NETTO za rok utrzymania strony i skrzynek pocztowych.

więcej »

Tanie domeny internetowe

Rejestracja domen pl,
globalnych, eu
i międzynarodowych.
Ceny już od 9,90
sprawdź »

Kontakt

michal@choruzy.pl
+48 608 398 349
Współpraca