Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Poradnik
Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Niemal każde dziecko, przy robieniu różnego rodzaju projektów, gazetek czy prac semestralnych, posiłkuje się komputerem i dobrodziejstwem sieci Internet. Rodzice za normalny przyjmują fakt spędzania przez ich pociechy wielu godzin przed monitorem i komunikowaniu się ze światem. Jednak nie od dziś wiadomo, że prócz pożytecznej wiedzy, najmłodsi mogą natknąć się na wiele zagrożeń. Co należy zrobić, aby dziecko mogło przeglądać zasoby Internetu bez ryzyka natknięcia się na niepożądane treści? 
 
Przede wszystkim, należy zwracać uwagę dzieciom, aby absolutnie nie podawały swoich danych jak nazwisko, adres domowy czy numer telefonu osobom zupełnie nieznajomym. Zakazać otwierania załączników w poczcie od osób nieznajomych. Bardzo często są to wirusy czy konie trojańskie, które z łatwością mogą wykraść poufne dane (zwłaszcza, jeżeli my również korzystamy z tego komputera). Zresztą nie tylko załączniki mogą być niebezpieczne. Najwięcej tego typu treści mieści się na niezaufanych witrynach, gdzie nawet po przypadkowym kliknięciu w link może nam się bez naszej wiedzy zainstalować wirus.
W związku ze skalą problemu, powstają specjalne akcje społeczne oraz witryny internetowe, na których znajdziemy praktyczne porady dotyczące uświadomienia dzieciom zagrożeń i kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci. Takie porady można znaleźć np. na specjalnym portalu – dzieckowsieci.pl. 

Przy okazji, warto nauczyć dziecko podstaw zachowania się na wszelkiego rodzaju forach dyskusyjnych, czyli tak zwanej netykiety. Pozwoli to uzyskać dziecku odpowiedź na frapujące go pytania w internecie i uniknie ono tak zwanego bana (czyli blokada dostępu do forum), czy serii wyzwisk od innych użytkowników.

Dodatkowo warto ustawić techniczne zabezpieczenia zapobiegające przed wejściem na nieodpowiednie strony internetowe? Co raz większa rzesza domostw posiada internet bezprzewodowy, ze względu na dużą popularność laptopów czy netbooków. Tak więc, w domu posiadamy router bądź access point, który rozdziela sygnał internetowy na cały dom. 
Po wejściu w konfigurację tego urządzenia (aby dowiedzieć się jak to zrobić należy przejrzeć instrukcję obsługi bądź wejść na stronę producenta sprzętu), w większości modeli znajdziemy zakładkę „block sites” („zablokuj strony”) bądź o podobnej nazwie. W tym miejscu możemy zdefiniować całe adresy, bądź fragmenty adresów, które zostaną zablokowane przy próbie wejścia na nie. Należy zapoznać się z podanymi tam przykładami. Kiedy dziecko, nawet nieświadomie kliknie w link zawierający któreś z wyrażeń w adresie bądź opisie, zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat i strona nie będzie możliwa do oglądania. 

Jeżeli nie posiadamy routera rozdzielającego internet bądź jest to wersja bez tej funkcji, na komputerze dziecka można zainstalować firewalla, np. Zone Alarm w darmowej wersji, gdzie można zdefiniować blokowane adresy. Należy się jednak upewnić, że dziecko nie będzie potrafiło tego wyłączyć. 

Ponadto, należy zainstalować inną przeglądarkę niż Internet Explorer, na przykład Firefox, do którego możemy zainstalować bardzo pożyteczną wtyczkę jaką jest WOT. WOT to system oceniania stron www, dzięki czemu wiadomo czy dana strona jest zaufana czy też nie. (wtyczkę można ściągnąć ze strony addons.mozilla.org). W przypadku, gdy strona jest źle oceniona przez innych użytkowników (a są ich tysiące), wyświetla się stosowny komunikat, utrudniający wejście na stronę. Podczas wejścia na każdą stronę wyświetlone zostanie odpowiednie kółeczko (zielone – zaufana, pomarańczowa – mniej, czerwona – w ogóle) Należy wytłumaczyć dziecku, że po wejściu na stronę „pomarańczową” czy „czerwoną” może zepsuć komputer, albo coś podobnego, w zależności od wieku dziecka. Może to i kłamstwo, ale w dobrej wierze. Pozwoli to też po części ochronić komputer przed wdarciem się na niego wirusa czy trojana. 

Oczywiście warto też zainstalować antywirusa, aby oszczędzić sobie pracy przy częstym naprawianiu komputera, i systemu operacyjnego. Może to być np AntiVir (free-av.com), który jest darmowy, ale lekki i przede wszystkim skuteczny. 
data publikacji: 2012-10-15 10:11:58
Zobacz także:

Oddzielne wersje strony internetowej kontra technologia RWD
Jak rozpocząć sprzedaż online
Bezpieczne zakupy w internecie
Przyśpieszenie działania komputera
Reklama internetowa

Tani hosting

Tylko 60 PLN NETTO za rok utrzymania strony i skrzynek pocztowych.

więcej »

Tanie domeny internetowe

Rejestracja domen pl,
globalnych, eu
i międzynarodowych.
Ceny już od 9,90
sprawdź »

Kontakt

michal@choruzy.pl
+48 608 398 349
Współpraca