Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Poradnik
Oddzielne wersje strony internetowej kontra technologia RWD

Wraz ze wzrostem ilości różnych urządzeń pozwalających na korzystanie z internetu i różnorodnością rozdzielczości ich ekranów (telefony, tablety, laptopy, desktopy, a nawet konsole do gier) coraz ważniejszą kwestią staje się dopasowanie strony internetowej, tak aby wyglądała i działała dobrze, niezależnie od tego jakiego urządzenia użyto do jej uruchomienia.

Istnieją dwa sposoby podejścia do tego zagadnienia:
  • Utworzenie oddzielnie strony w wersji mobinej i desktopowej
  • Utworzenie strony responsywnej w technologii RWD
Wygląd większsości stron internetowych bazuje na stałych wymiarach. Przyjmuje się np minimanlą szerokość 1024 px, co jest relatywnie bezpiecznym rozwiązaniem dla większości urządzeń, nie sprawdza się jednak w przypadku urządzeń mobilnych z małymi ekranami i niezbyt atrakcyjnie wygląda na bardzo dużych monitorach.
Poradzić sobie z tym można tworząc dwie wersje strony. Jedną standardową i oddzielną, zoptymalizowaną pod urządzenia mobilne. To oznacza że trzeba admninistrowac zawartością obydwu stron i niesie za sobą potrzebę wprowadzania zmian programistycznych oddzielnie w każdej z wersji. Rozwiązanie takie sprawdza się jednak doskonale w przypadku stron firmowych, o charakterze informacyjnym, nie posiadających skomplikowanych funkcji jak rejestracja czy logowanie użytkownika.

Strona responsywna dostosowuje swój wygląd do wielkości ekranu pozwalając aby urządzenia z małymi i większymi ekranami wykorzystywały ten sam kod, bez konieczności tworzenia oddzielnej wersji strony. Dzięki temu możemy oprogramować wszystkie funkcje serwisu tylko raz dla wszystkich urządzeń.
Wymaga to pewnego kompromisu jeśli chodzi o wygląd strony gdyż niektóre elementy musza być powiększane lub zmniejszane w zależności od wielkości urządzenia. Dodatkowo urządzenie może być trzymane w pionie lub poziomie. Niektóre elementy powinny więc zostać automatycznie ukryte, lub zmienić położenie aby strona dobrze się prezentowała. Elementy menu, przyciski i linki powinny być większe i wygodniejsze w użyciu na ekranach dotykowych. Jednocześnie na telefonach będziemy mieli mniejszy obszar przeznaczony do prezentacji treści, więc powinna być ona także zaaranżowana w odpowiedni sposób, pozwalający dopasować zawartość do każdego urządzenia. 

Która z tych opcji jest lepsza ? Zależy to w dużej mierze od charakteru strony, prezentowanych treści, a taże docelowej grupy użytkowników serwisu. Za każdym razem warto dospasować technologię wykonania strony do indywidualnych wymagań.
data publikacji: 2014-12-17 09:53:24
Zobacz także:

Przyśpieszenie działania komputera
Bezpieczeństwo Twojego komputera
Bezpieczne zakupy w internecie
Bezpieczeństwo dziecka w sieci
Jak rozpocząć sprzedaż online

Tani hosting

Tylko 60 PLN NETTO za rok utrzymania strony i skrzynek pocztowych.

więcej »

Tanie domeny internetowe

Rejestracja domen pl,
globalnych, eu
i międzynarodowych.
Ceny już od 9,90
sprawdź »

Kontakt

michal@choruzy.pl
+48 608 398 349
Współpraca