Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Poradnik
Przyśpieszenie działania komputera

Po dłuższym okresie użytkowania komputera często możemy zauważyć, że nasz system znacznie zwalnia, programy uruchamiają się długo, lub w ogóle przestają odpowiadać. Jak przyśpieszyć działanie komputera? Co zrobić, żeby komputer działał szybciej i sprawniej? 

Wielu użytkowników Windowsa zetknęło się z potrzebą formatowania dysku i ponownej instalacji systemu. Jest to dość uciążliwe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli posiada się dużą ilość programów użytkowych, które trzeba ponownie zainstalować. Czasem wystarczy kilka prostych zabiegów oraz odrobina systematyczności, aby zapomnieć o czymś takim jak formatowanie dysku. 
Jednak zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, zawsze pamiętajmy o robieniu kopii zapasowej naszych najważniejszych plików. Dobrą praktyką jest aby przynajmniej raz w miesiącu skopiować wszelkiego rodzaju kontakty, bazy danych, prace, dokumenty, zdjęcia na płytę DVD, pendrive'a, dysk zewnętrzny czy serwer. 

Komputer kiepsko radzi sobie z działaniem, jeżeli na dysku zaczyna nam brakować powoli miejsca. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie niepotrzebnych programów i plików.
Można to zrobić samodzielnie albo skorzystać z oprogramowania, które za nas optymalizuje system.
Może to być program taki jak np CCleaner, Lub Ashampoo WinOptimizer. Pozwala on pozbyć się z dysku sporej ilości śmieci, jak np plików tymczasowych tworzonych przez używane przez nas programy. Wystarczy go uruchomić i kliknąć w odpowiednią ikonkę, by program automatycznie znalazł rzeczy, które są w systemie absolutnie zbędne i pozbył się ich (za naszą wcześniejszą zgodą oczywiście). Programy można pobrać za darmo bezpośrednio ze strony producenta. 

Zadbajmy o to by pobrać i zainstalować wszelkie nakładki oferowane w usłudze Windows Update. Najlepiej jest ustawić opcję automatycznego pobierania aktualizacji.
Nie zapominajmy o aktualnym programie antywirusowym. Złośliwe oprogramowanie może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie komputera. Odpowiednie zabezpieczenie uchroni nas przed taką niespodzianką. Nie zawsze powinniśmy liczyć, że nasz antywirus za każdym razem wykryje jakiś zainfekowany plik, zwłaszcza, że dużo wirusów działa z opóźnieniem. Dlatego też ważne jest skanowanie całego systemu co jakiś czas i uaktualnianie bazy wirusów. 
Warto też ściągnąć program AdAware, który sprawdza nasz komputer nie pod względem posiadania wirusów, co programów i plików spamujących.

Wyłączmy dziesiątki programów uruchamianych podczas startu systemu. Pozostawmy tylko te niezbędne, jak antywirus czy komunikator. Wszelkiego rodzaju programy do obsługi telefonów komórkowych, przeglądarka i inne rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy od pierwszych sekund używania komputera. 
Aby to zrobić należy wybrać z Menu Start opcję Uruchom i wpisać polecenie 'msconfig'. Uruchomi się okno konfiguracji gdzie w zakładce "uruchamianie" możemy odznaczyć odpowiednie programy. Należy być przy tym jednak bardzo ostrożnym, gdyż możemy wyłączyć funkcje niezbędne do uruchomienia systemu). 

Jeżeli nadal korzystamy z systemu Windows XP, w internecie możemy znaleźć program XP Lite, dzięki któremu pozbędziemy się niektórych komponentów naszego systemu, jak pliki pomocy czy ułatwienia dla niepełnosprawnych. 

Kolejną przyczyną spowolnienia komputera może być niewystarczająca ilość pamięci operacyjnej, przez co nie radzi on sobie z nowym oprogramowaniem. Można rozważyć zakupienie dodatkowych kości pamięci RAM. Jest to wydatek kilkudziesięciu – kilkuset złotych, ale znacznie przyśpieszy działanie naszego komputera. 
Jeśli używamy systemu Vista lub Windows 7 możemy skorzystać z technologii Ready Boost. Polega ona na wykorzystaniu miejsca na dysku przenośnym do zwiększenia wydajności systemu. Wykorzystuje się w tym celu podłączoną do komputera przez port USB, kartę SD, CompactFlash lub pendrive jako pamięć podręczną cache. Po podłączeniu urządzenia do portu USB wystarczy wybrać z okna autostartu opcję "przyspiesz mój komputer używając Windows Ready Boost" i zaznaczyć jaką część dostępnej na urządzeniu pamięci przeznaczamy na wykorzystanie tej technologii.

data publikacji: 2012-10-12 09:05:44
Zobacz także:

Reklama internetowa
Bezpieczeństwo dziecka w sieci
Bezpieczne zakupy w internecie
Oddzielne wersje strony internetowej kontra technologia RWD
Bezpieczeństwo Twojego komputera

Tani hosting

Tylko 60 PLN NETTO za rok utrzymania strony i skrzynek pocztowych.

więcej »

Tanie domeny internetowe

Rejestracja domen pl,
globalnych, eu
i międzynarodowych.
Ceny już od 9,90
sprawdź »

Kontakt

michal@choruzy.pl
+48 608 398 349
Współpraca